journalist, press, newspaper-1248675.jpg

Jak to jest być dziennikarzem w dzisiejszym świecie? – Poradnik dla początkujących

Niektórzy powiedzieliby, że to straszny czas dla dziennikarzy. Fake newsy, ataki na media i coraz większa polaryzacja społeczeństwa sprawiają, że perspektywy nie są najlepsze. Ale jeśli masz choćby najmniejsze zamiłowanie do dziennikarstwa, to bez wątpienia jest to najlepszy czas, aby zdecydować się na ten zawód. Dziennikarstwo zawsze było najlepsze, gdy mogło kwestionować ustalone normy i przekazywać historie, którymi nikt inny się nie przejmował. Media społecznościowe tylko ułatwiły ludziom dotarcie do głosu i odkrycie historii, na których im zależy. I tak długo, jak istnieją ludzie, którzy dbają wystarczająco o warsztat pracy, dziennikarstwo przetrwa i będzie się rozwijać. Oto kilka rzeczy, które każdy aspirujący dziennikarz powinien wiedzieć już teraz:

Twoje zainteresowania

Jeśli chcesz zostać dziennikarzem, musisz znaleźć swoje „miejsce” i zainteresowania. Poświęć czas, aby dowiedzieć się, co cię interesuje i jakie kwestie są dla Ciebie ważne. Jeśli interesuje Cię tylko śledzenie wiadomości, możesz przegapić rzeczy, które są dla Ciebie faktycznie istotne. Wykorzystaj media do śledzenia historii, zdarzeń, ludzi, które są dla Ciebie ważne i o których chcesz czytać i dowiedzieć się więcej,a później pisać albo mówić. Szukaj mediów, które relacjonują ważne dla Ciebie tematy i podają je w sposób, który jest dla Ciebie przystępny. Śledź ludzi, którzy podzielają Twoje wartości i od których chcesz się dowiedzieć więcej. To pomoże Ci podejmować bardziej świadome decyzje. Zrób listę tematów i osób, które chcesz śledzić, abyś mógł być na bieżąco i niczego nie przegapić.

Twórz swoje własne media

Najlepszą częścią mediów społecznościowych jest to, że pozwalają ludziom dzielić się swoim głosem ze światem. Jeśli chcesz zostać dziennikarzem, musisz być częścią tej rozmowy. Najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić dla swojej kariery dziennikarskiej, jest znalezienie tematów, które mają dla Ciebie znaczenie i użycie „swojego głosu”, aby je zmienić. Załóż bloga lub społeczność internetową, w której będziesz mógł dyskutować o sprawach, które są dla Ciebie ważne i rozmawiać z innymi, którym na nich zależy. Dzięki temu będziesz mógł dyskutować o sprawach, które Cię interesują i angażować się w rozmowy z innymi, którym zależy na tych samych sprawach. Kiedy masz już internetową społeczność, możesz zwrócić się do mediów społecznościowych, aby opublikować swoje własne spojrzenie. Można to zrobić za pośrednictwem bloga lub kanałów mediów społecznościowych.

Poznaj swoje źródła

Jako dziennikarz, Twoim zadaniem jest znajdowanie źródeł. Chcesz z nich korzystać i informować o ich sprawach i problemach, ale chcesz też mieć pewność, że nie wykorzystujesz ich w sposób nieetyczny lub nieuczciwy. Jeśli skontaktuje się z Tobą ktoś, kto ma problem, który chce przedyskutować, pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, jest upewnienie się, że można o nim opowiedzieć. Każde źródło jest inne i musisz się upewnić, że to, co robisz, jest rzeczywiście legalne. Możesz korzystać ze źródeł, aby uzyskać informacje na temat historii, które chcesz zrelacjonować, na przykład, lub źródła mogą również pomóc Ci zrozumieć, co się dzieje w nowy sposób. Jeśli korzystasz ze źródeł w sposób etyczny, możesz wykorzystać je do lepszego zrozumienia spraw i odkrycia informacji, o których nie wiedziałeś. Pomoże Ci to w dokładniejszym i bardziej szczegółowym relacjonowaniu zgłębianych tematów.

Bądź aktywny w poszukiwaniu tematów

Dziennikarstwo nie jest zawodem pasywnym. Trzeba się zmusić do wykonania jak najlepszej, rzetelnej pracy. Jeśli jesteś zainteresowany zawodem dziennikarza, to właśnie w ten sposób musisz postępować. Jeśli jakaś historia Cię zainteresuje i chcesz ją opisać, to staraj się dowiedzieć o niej wszystkiego, co tylko jest możliwe. Poszukaj jak najwięcej informacji, porozmawiaj z ludźmi, którzy mają wiedzę na ten temat i znajdź wszelkie dostępne informacje na dany temat. Kiedy już będziesz miał te zgromadzone niezbędne informacje, wówczas wykorzystaj je.

Pracuj nad sobą i swoim charakterem

Jako dziennikarz będziesz musiał być zarówno asertywny, jak i etyczny oraz aktywny w poszukiwaniu tematów. Musisz być na bieżąco informowany o sprawach, które są dla Ciebie ważne i sceptycznie podchodzić do znalezionych informacji. Nie możesz wierzyć we wszystko, co usłyszysz lub przeczytasz, a także nie możesz dać się nabrać na fałszywe informacje. Jeśli interesuje Cię dziennikarstwo, musisz pracować nad sceptycznym podejściem do informacji i być na bieżąco w sprawach, które Cię interesują. Najlepszym sposobem na to jest czytanie i śledzenie najnowszych wiadomości.

Przyszłość dziennikarstwa jest obiecująca

Ludzie nie rozumieją siły dziennikarstwa. Jest to bardzo ważne narzędzie do informowania o problemach i pociągania rządzących do odpowiedzialności. Jeśli dziennikarstwo podupada, to dlatego, że próbuje robić to samo co zawsze i zapomina, że musi być aktualne. Jeśli dziennikarstwo ma się rozwijać w przyszłości, musi być bardziej interaktywne i angażować się w życie społeczeństwa. Będzie też musiało wyjść z biura i wykorzystać nowe narzędzia do relacjonowania problemów oraz zmienić sposób działania. Dziennikarstwo nie zniknie w najbliższym czasie, więc będzie musiało się dostosować do potrzeb współczesnego świata.

Podsumowanie

Jest wiele rzeczy do rozważenia, jeśli chodzi o zostanie dziennikarzem, ale ta lista pomoże Ci zacząć myśleć o dziennikarstwie w nowy sposób. Dziennikarstwo zawsze było najlepsze, gdy mogło rzucić wyzwanie ustalonym normom i zrelacjonować historie, które nikogo innego nie obchodziły. Media społecznościowe tylko ułatwiły ludziom wydobycie głosu i odkrycie historii, na których im zależy. I tak długo, jak istnieją ludzie, którym wystarczająco zależy, dziennikarstwo zawsze przetrwa i będzie się rozwijać. W tej chwili w branży dzieje się również wiele zmian, więc jest to zdecydowanie najlepszy czas, żeby zostać dziennikarzem. Jedyne, co Cię powstrzymuje, to Ty sam.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *