Wywiad

Dziennikarstwo i komunikacja społeczna – zanim wybierzesz

Wybór studiów to jedna z ważniejszych decyzji w życiu. Aby zdecydować dobrze, trzeba zgromadzić wiele informacji o wymarzonym kierunku. Zrobiliśmy to za Ciebie! Zestawiliśmy najistotniejsze dane o dziennikarstwie i komunikacji społecznej. Z tego tekstu dowiesz się, czym jest dziennikarstwo i komunikacja społeczna, jak przebiegają studia na tym kierunku, z czego pisze się prace dyplomowe oraz jakie zawody można wykonywać po ukończeniu dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Dzięki tym informacjom, będziesz potrafił ocenić, czy warto studiować dziennikarstwo i komunikację społeczną! 

Dziennikarstwo i komunikacji społecznej jako dziedzina studiów

Studia dziennikarskie to dużo nauki. Wydaje się, że każdy wie, o czym można się uczyć na tym kierunku, jednak warto poznać kilka bliższych informacji!

Dziennikarstwo to gromadzenie, przetwarzanie i udostępnianie informacji w sferze publicznej. Choć właściwie każdy może pracować jako dziennikarz, warto rozważyć wybór tego kierunku, jeśli chcesz wybrać taką właśnie ścieżkę zawodową.

Praca dziennikarza oparta jest o standardy, znajomość technik, form dziennikarskich, świetny warsztat pisarski i umiejętność występowania przed kamerą i mikrofonem. Profesjonalne przygotowanie najłatwiej zdobyć wybierając studia na kierunku dziennikarskim.

Predyspozycje, cechy charakteru i specjalne umiejętności, potrzebne na dziennikarstwie

Określenie szczególnych cech charakteru, które mogą sprawić, że na dziennikarstwie i komunikacji społecznej poczujesz się jak w domu jest dość trudne. Nie można przecież jednoznacznie określić, jakie przymioty mogą pomóc w studiowaniu, wydaje się jednak że studia w zakresie dziennikarstwa i komunikacji społecznej często wybierają ludzie, którzy charakteryzują się cechami takimi jak: wnikliwość, nieustępliwość, świetne pióro, analityczny umysł, skuteczność oraz efektywność. Jeśli odnajdujesz siebie w tej liście, to znak, że być może dziennikarstwo i komunikacja społeczna to kierunek dla Ciebie!

Najlepsze możliwości studiowania

Wybór kierunku studiów to tylko część decyzji. Pozostaje jeszcze zdecydować się na konkretną uczelnię i miasto. Z pewnością pojawią się dylematy i pytania, czy lepsza będzie publiczna uczelnia, czy niepubliczna, czy lepiej wyrwać się z domu i rozpocząć samodzielne życie, czy też pozostać w okolicy. Rozstrzygając te kwestie warto mieć do dyspozycji wartościowe informacje, niezależnie od tego, czy zastanawiasz się nad studiami licencjackimi, magisterskimi, czy podyplomowymi!

Możliwości studiowania dziennikarstwa sprawdzisz tutaj

Przebieg studiów na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna

Kierunek ten nie różni się zasadniczo od innych dyscyplin. Wielu kandydatów zaciekawionych jest przedmiotami, które pojawią się na studiach. W końcu na uczelni nie będziesz się uczyć wszystkiego – od matematyki do historii – tak jak w szkole średniej. Pojawi się za to mnóstwo specjalistycznych przedmiotów, takich jak: psychologia mediów, ekonomia mediów, teorie narracji, fotografia czy metodologia badań medioznawczych. Te wszystkie dziedziny pozwolą Ci bardzo dokładnie poznać dziennikarstwo i komunikację społeczną. 

Zwieńczeniem studiów jest zwykle proces przygotowywania pracy dyplomowej oraz jej obrona. Jesteś ciekawy, jakie są tematy prac dyplomowych na dziennikarstwie i komunikacji społecznej? Wybraliśmy cztery przykładowe obszary tematyczne, które są przedmiotem opracowań dyplomowych:

Charakterystyka zawodu dziennikarza internetowego w Polsce

Gatunki dziennikarskie w internecie

Czy blogerzy to piąta władza?

Analiza strony głównej portalu internetowego na wybranym przykładzie

Umiejętności, które zdobędziesz po ukończeniu dziennikarstwa i komunikacji społecznej

Dziennikarstwo i komunikacja społeczna to studia, które przygotowują do bardzo konkretnych zadań. Po ich ukończeniu będziesz mógł pochwalić się przyszłemu pracodawcy umiejętnościami takimi jak: tworzenie tekstów prasowych, posługiwanie się multimediami, zarządzanie kontami społecznościowymi, przeprowadzanie wywiadów, zdobywanie i opracowywanie informacji.

Praca po studiach na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna

Dzisiejszy rynek pracy jest bardzo zmienny i dynamiczny. Nie sposób przewidzieć, jaka dokładnie będzie rzeczywistość za kilka lat. Warto zastanowić się, czy wybrać ogólną dziedzinę wiedzy, która umożliwia łatwe zmiany branży, czy też zainwestować w specjalistyczną wiedzę i umiejętności, gwarantujące znalezienie się w wąskim gronie ekspertów. Absolwenci dziennikarstwa i komunikacji społecznej wybierają bardzo często prowadzenie profili w mediach społecznościowych, pracę w redakcji gazety lub czasopisma, świadczenie usług dla wydawców, redagowanie tekstów lub działalność freelancerską.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *