Praca dziennikarza oparta jest o standardy, znajomość technik, form dziennikarskich, warsztat pisarski, a także umiejętność występowania przed kamerą i mikrofonem. Czy warto studiować dziennikarstwo? Jak wygląda program na ucznia na tym kierunku? Gdzie przyszli dziennikarze mogą znaleźć pracę?
Studia dziennikarskie – czy warto?
Studia dziennikarskie, a następnie praca jako dziennikarz to zajęcie pełne wyzwań. Jeśli lubisz pisać, jesteś osobą ciekawą świata, posiadającą dystans do siebie oraz tego, o czym chcesz napisać lub opowiedzieć są to studia dla ciebie. Rozpoczynając edukację na kierunku dziennikarstwo nie musisz pisać perfekcyjnie, studia te nauczą cię odpowiedniego warsztatu pisarskiego. W pracy dziennikarza może natomiast pomóc komunikatywność, pewność siebie, upór do wyszukiwania informacji oraz płynna i wyraźna mowa, jeśli w przyszłości chcemy związać się z telewizją.
W trakcie studiów na kierunku dziennikarstwo, studenci odbędą zajęcia z:
- gatunków dziennikarskich,
- psychologii mediów,
- teorii narracji,
- ekonomii mediów,
- fotografii,
- polskiego systemu medialnego,
- prawa mediów,
- etyki dziennikarskiej,
- retoryki i erystyki,
- technik nowych mediów,
- historii mediów.

Praca po studiach dziennikarskich
Przed absolwentami dziennikarstwa otwiera się sporo bardzo ciekawych perspektyw zatrudnienia. Osoby, które ukończyły ten kierunek mogą pracować m.in. jako:
- dziennikarze telewizyjni, radiowi oraz prasowi,
- specjaliści do spraw public relations (PR),
- specjaliści do spraw promocji,
- rzecznicy prasowi,
- copywriterzy w agencjach marketingowych oraz reklamowych.